Kontrast

Relacja z seminarium    organizowanego w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

19 października 2021 roku o godz. 17:00 na platformie Zoom odbyło się seminarium naukowe pt. Ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej. Spotkanie, w którym wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób prowadziła dr Katarzyna Stabryła-Chudzio (Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie). Wprowadzenie przedstawiła Priv.-Doz. Dr. Monika Köppl-Turyna (Vienna University of Economics and Business, Director of EcoAustria), a komentarz wygłosił Prof. ALK dr hab. Waldemar Karpa (Akademia Leona Koźmińskiego).

Spotkanie to było piątym w ramach cyklu seminariów naukowych pt. Konkretnie o ekonomii, które są organizowane w ramach współpracy trzech ośrodków naukowych – Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Seminarium miało przybliżyć najnowsze działania Komisji Europejskiej w zakresie realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu oraz jej wpływu na gospodarkę i społeczeństwo. Zwrócono uwagę na przygotowany pakiet przepisów unijnych zatytułowany Fit for 55 (Gotowi na 55), związany z planem osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE do 2050 roku, w tym co najmniej 55% redukcji netto emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 w porównaniu do poziomu z 1990 roku. Prelegenci zaprezentowali ewentualne konsekwencje wynikające z rozszerzenia handlu uprawnieniami do emisji na nowe sektory, wyższego opodatkowania źródeł energii, wprowadzenia nowych ekologicznych podatków do budżetu UE, a także faktyczne możliwości „zielonej” polityki monetarnej i udziału rynków kapitałowych w działaniach na rzecz ochrony środowiska.

Po wystąpieniu Prof. Moniki Köppl-Turyny i Prof. Waldemara Karpy głos zabrali uczestnicy spotkania, którzy również zadawali liczne pytania Prelegentom. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na konieczność połączenia działań wspierających ochronę klimatu z pomocą finansową dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym i państw rozwijających się. Zastanawiano się również nad skutecznością proponowanych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska podkreślając, że zmiany należy zacząć od wprowadzania dobrych praktyk wśród obywateli.

Kolejne seminarium z cyklu Konkretnie o ekonomii odbędzie się w styczniu 2022 roku, na które już serdecznie Państwa zapraszamy. O szczegółach poinformujemy wkrótce.