Tytuł konferencji: Workshop on Macroeconomic Research 2021
Termin konferencji: 22-23.06.2021
Organizator: Katedra Makroekonomii
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego: prof. UEK dr hab. Marek A. Dąbrowski
Konferencja jest kolejną edycją konferencji zorganizowanej w 2018, 2019 i 2020. Jest to stosunkowo nowa inicjatywa i pierwsza w Krakowie międzynarodowa konferencja o charakterze warsztatowym w zakresie makroekonomii teoretycznej i empirycznej oraz modeli ekonometrycznych. Konferencja ma charakter międzynarodowy, a językiem wykładowym konferencji jest język angielski.
Celem konferencji jest stworzenie możliwości spotkania w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie grupy ekonomistów obejmującej zarówno badaczy z dużym dorobkiem naukowym, jak i przynajmniej kilkunastu wchodzących w badania na poziomie międzynarodowym (aspirujących do publikowania w renomowanych czasopismach) i stworzenie im przestrzeni, w której możliwa będzie wymiana poglądów na temat prowadzonych badań (ok. 40-50 uczestników). Warsztatowy charakter konferencji pozwala uczestnikom nie tylko na przedstawienie wyników prowadzonych badań i ich rozpowszechnienie w środowisku naukowym, ale także – z uwagi na dyskusję nad każdym wystąpieniem – na uzyskanie uwag i komentarzy od innych badaczy (efekty bezpośrednie). Poddanie wyników badań tego rodzaju ocenie pozwala wyeliminować słabe strony prezentowanych referatów, a następnie przygotować na ich podstawie dobre opracowania, których szanse na publikację w renomowanych czasopismach ekonomicznych są większe (efekty pośrednie). Oprócz wymienionych efektów konferencja stworzy przestrzeń do nawiązania współpracy naukowej między badaczami z różnych krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych (dodatkowe efekty pośrednie).
Tematyka konferencji obejmuje aktualne zagadnienia z zakresu makroekonomii i modelowania ekonometrycznego zjawisk i procesów makroekonomicznych. Program naukowy konferencji koncentruje się na polityce budżetowej i monetarnej w krajach na średnim poziomie rozwoju, podatności tych krajów na kryzysy finansowe i gospodarcze, synchronizacji cykli koniunkturalnych w kontekście procesów integracji gospodarczej na świecie i w Europie, wykorzystaniu narzędzi ekonometrii bayesowskiej do modelowania makroekonometrycznego.
Konferencja potrwa dwa dni i będzie się składać z dwóch części. Po pierwsze, przewidziane jest wykład wybitnego specjalisty w zakresie modelowania gospodarki i porównań międzynarodowych (keynote speaker). W poprzednich latach zaproszenie do wygłoszenia takich wykładów przyjęli,m.in.: Hilde C. Bjørnland z BI Norwegian Business School, Helmut. Lütkepohl z Freie Universität Berlin i Zeno Enders z Alfred-Weber-Institute for Economics, Heidelberg University. W tym roku zaproszenie do wygłoszenia takiego wykładu przyjęła Pani Profesor Barbara Rossi z Universitat Pompeu Fabra, CREI, CEPR.
Po drugie, przewiduje się organizację kilku sesji, w ramach których zostanie wygłoszonych ok. 20 referatów (po 30 min).
W pierwszych dwóch edycjach konferencji organizowana była także sesja plakatowa (ok. 20 referatów). Ta forma prezentacji jest szczególnie atrakcyjna dla bardzo młodych badaczy, gdyż z jednej strony pozwala na uzyskanie ważnych uwag i komentarzy w trakcie bezpośredniej rozmowy z innymi uczestnikami konferencji, a z drugiej strony pozwala stopniowo przygotować się do wygłaszania referatów na kolejnych konferencjach. W ubiegłym i bieżącym roku zmuszeni byliśmy zrezygnować z tej sesji.
Poza dwudniowym programem naukowym przewidziana jest promocja Krakowa jako ośrodka akademickiego z wykorzystaniem materiałów otrzymanych z Urzędu Miasta Krakowa w ramach programu KKN.
Konferencja została objęta honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dra hab. Stanisława Mazura, prof. UEK.
Z uwagi na utrzymywanie się zagrożenia epidemicznego konferencja odbędzie się w formie wiedeokonferencji (on-line), tj. w tej samej formie, w której była zrealizowana w ubiegłym roku.